
Очаквано СТАРТИРАНЕ на ПРОЦЕДУРА ЗА ПОДБОР НА ПРОЕКТИ „Подкрепа за малки предприятия с оборот над 500 000 лв. за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“
На 16.10.2020 г. изтече срокът за представяне на предложения и коментари по проектът на Условия за кандидатстване и Условията за изпълнение (и приложенията към тях) по процедурата, която Управляващият орган на Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 (УО на ОПИК) обяви за обществено обсъждане.
Във връзка с оптимизиране и съкращаване на сроковете за кандидатстване и оценка по дадените процедури, УО на ОПИК очаква промяна на Закона за управление на средствата от европейските структурни и инвестиционни фондове (ЗУСЕСИФ).
Непосредствено след това изменение и след разглеждане на получените коментари от обществените обсъждания се предвижда във възможно най-кратки срокове процедурата да бъде отворена за кандидатстване.
Представяме в кратко резюме новата програма „Подкрепа за малки предприятия с оборот над 500 000 лв. за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“, под формата на въпроси и отговори:
- Какъв ще е размерът на безвъзмездна финансова помощ за предприятията?
Помощта ще e в размер на 50 000 лв.
- Кой може да кандидатства за помощта?
До участие в програмата се допускат само юридически лица или еднолични търговци, регистрирани съгласно Търговския закон или Закона за кооперациите, отговарящи едновременно на следните условия:
Имат минимум две приключени финансови години (2018г. и 2019г.), в рамките на които са извършвали стопанска дейност;
Реализирали са оборот за 2019 г., в размер на поне 500 000 лв.;
Представляват малко предприятие (т.е. имат средносписъчен брой на персонала, по-малък от 50 души, и годишен оборот, който не превишава 19 500 000 лв., и/или стойност на активите, която не превишава 19 500 000 лв.);
Регистрирали са общо за три, избрани от тях месеца в периода от 01.02.2020 г. до месеца, предхождащ месеца на кандидатстване, средноаритметичен спад от поне 20% спрямо средноаритметичния оборот за същите три месеци за 2019 г.;
Не са: i) в производство по несъстоятелност; ii) обявени в несъстоятелност; iii) в процедура по ликвидация; iv) преустановили дейността си; v) са лишени от правото да упражняват определена професия или дейност; vi) са сключили споразумение с други лица с цел нарушаване на конкуренцията, установено по съответния ред; vii) виновни за неизпълнение на договор за обществена поръчка или на договор за концесия за строителство или за услуга; viii) с установени задължения за данъци и задължителни осигурителни вноски, надвишаващи с 1% сумата на годишния общ оборот за последната приключена финансова година или повече от 50 000 лв.; ix) в неизпълнение на разпореждане на Европейската комисия за възстановяване на предоставената им неправомерна и несъвместима държавна помощ; x) повлияли незаконно в процедурата по кандидатстването за помощта, установено по съответния ред; xi) представлявани от лица, осъдени за определени престъпления; xii) предприятия, заети с дейности за преработка и/или маркетинг на горски продукти, както и заети с производство на определени видове хранителни продукти или напитки, както и предприятия, кандидатстващи за финансиране на икономическа дейност, попадаща във финансовия сектор.
- Как се подават заявленията за получаване на помощта?
Подаването на заявленията се извършва изцяло по електронен път чрез попълване на уеб базиран формуляр за кандидатстване и подаване на формуляра и придружителните документи с използването на валиден квалифициран електронен подпис, издаден от доставчик на квалифицирани електронни удостоверителни услуги. Към заявлението се подават допълнителни документи, установяващи покриването на изискванията за кандидатстване.
- Как ще се оценяват проектните предложения?
Проектните предложения ще се оценяват по различни критерии, сред които коефициенти на рентабилност на EBITDA (печалба преди лихви, данъци и амортизация) за 2018 г. и 2019, разходи за данъци спрямо реализираните приходи за 2018 г. и 2019 г. и др. Проектите, получили най-много точки, се предлагат по реда на класирането до покриване на размера на бюджета за съответния сектор.
- Кога ще се получат средствата?
Изплащането на безвъзмездната помощ по настоящата процедура е предвидено да бъде извършвано в срок от 15 работни дни от датата на сключване на административния договор. За да се сключи договорът, проектното предложение трябва да е преминало успешно през техническа и финансова оценка и да е получило необходимия брой точки.
- Какви ще са допустимите дейности, подлежащи на финансиране по програмата?
В рамките на оперативната програма за допустими ще се считат разходи за суровини, материали и консумативи, за възнаграждения за външни услуги и за персонал, които са направени след 01.02.2020 г. до края на изпълнение на проекта.
- Има ли разходи, които ще са недопустими по програмата?
Да, сред разходите, които ще се считат недопустими за покриване по програмата, са такива за: i)придобиване на дълготрайни материални и нематериални активи; ii) придобиване на стоки, предназначени за продажба; iii) данъци и такси; iv) изплащане на кредити, лихви по кредити, банкови такси; v) лизингови вноски; vi) суровини, материали и консумативи втора употреба и др.
- Има ли начин да повиша шанса на моето дружество да получи безвъзмездната помощ?
Да. Важно е проектното предложение да бъде заявено в системата на Оперативната програма максимално бързо след отварянето на програмата. За целта всички документи, необходими за кандидатстването, трябва да са предварително подготвени, попълнени и подписани в съответствие с изисквания на процедурата. Екипът ни е разработил въпросник, на базата на който да подготвим всичко необходимо преди да бъде отворена процедурата.
Горното предоставя обща информация по процедура за подбор на проекти „Подкрепа за малки предприятия с оборот над 500 000 лв. за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“, като не е изчерпателно и служи за ориентир. Същата може да бъде актуализирана и променена при официалното стартиране на процедурата.
В случай че имате затруднения при кандидатстването по програмата, ние от АК „ДУНДОВ И СИНОВЕ” ще ви консултираме безплатно дали отговаряте на формалните критерии за допустимост, след което можем да извършим всички необходими действия за кандидатстване вкл. изготвяне и подаване на формуляра за кандидатстване, приложенията и проектната документация в ИСУН 2020.
В ситуацията на икономическата криза, вследствие на пандемията Covid-19 и в съответствие с нашата инициатива, целяща да подкрепи и облекчи българския бизнес за по-бързото справяне с последствията от пандемията. нашето възнаграждение е дължимо само при успех!
За повече информация и отговори на конкретни въпроси, свързани с Вашата бизнес дейност, можете да се свържете с нас безплатно на: www.dundovi.com или 0889 650009
Екипът на „ДУНДОВ И СИНОВЕ”