За преодоляване на негативния ефект от въвеждането на извънредното положение в страната и последвалите икономически последици от кризата Министерството на икономиката (МИ) до 15 септември 2020 г. е предприело следните действия:

Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020

По процедурата за „Подкрепа на микро и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“ (BG16RFOP002-2.073) е предприето следното:

От 28.08.2020 г. всички над 27 хиляди подадени проектни предложения по процедура „Подкрепа на микро- и малки предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“ са в оценка.

Към 15.09.2020 г.:

  • Одобрени за финансиране са 11 736 броя проектни предложения (вкл. 14 оценителна сесия), по които стойността на предоставената безвъзмездна финансова помощ, която е достигнала до българските микро и малки предприятия е в размер на близо 100 млн. лв. (97.4 млн. лева). Оценени са 19 000 проекта, като предстои сключване на нови договори.

По процедурата за „Подкрепа за средни предприятия за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“ (BG16RFOP002-2.077) е сформирана оценителна комисия и стартира процеса по оценка на подадените общо 1 932 броя проектни предложения, на стойност 263 688 340.21 лв.

С решение на Комитета за наблюдение от 01.09.2020 г. са одобрени Методология и критерии за подбор на операции по процедура Подкрепа за МСП от туристическия сектор за преодоляване на икономическите последствия от  COVID-19“ чрез прилагане на схема за подпомагане от Министерството на туризма (МТ) с бюджет от 10 млн. лева, към МТ като директен бенефициент. За средствата ще могат да кандидатстват български туроператори, засегнати от кризата с коронавируса. Предстои официално обявяване на процедурата. Ще бъдат стриктно съблюдавани и съкратени сроковете по пилотния проект за помощта за туроператори и турагенти по ОП „Иновации и конкурентоспособност“. Министерството на икономиката подготви максимално бързо документацията за директното предоставяне на БФП към МТ, както и условията за кандидатстване от страна на крайните ползватели – български туроператори и турагенти. С общите усилия на двете администрации сроковете за подготовка и изпълнение на мярката ще бъдат намалени, за да достигнат максимално бързо средствата до предприятията.

С решение на Комитета за наблюдение от 26.08.2020 г. са одобрени Методология и критерии за подбор на операции по процедура Подкрепа за МСП, извършващи автобусни превози, за преодоляване на икономическите последствия от COVID-19“, чрез прилагане на схема за подпомагане от Министерството на транспортаинформационните технологии и съобщенията(МТИТС) с общ бюджет – 30 млн. лв. Основната цел на процедурата е осигуряването на оперативен капитал за българските микро, малки и средни предприятия, извършващи автобусни превози, за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Предстои официално обявяване на процедурата. С общите усилия на Министерството на икономиката и МТИТС бяха подготвени максимално бързо както документацията за директното предоставяне на БФП, така и документацията за кандидатстване към крайните ползватели на помощта – МСП, извършващи автобусни превози.

Предстоящи за реализиране мерки в рамките на ОПИК в подкрепа на бизнеса за преодоляване на последствията от разпространението на пандемията COVID-19:

  • Процедура „Подкрепа за малки предприятия с оборот над 500 000 лв. за преодоляване на икономическите последствия от пандемията COVID-19“с индикативен бюджет 78 млн. лева. Целта на процедурата е да се осигури оперативен капитал за българските малки предприятия, реализирали оборот над 500 000 лв. за 2019 г., за справяне с последиците от пандемията COVID-19. Разработени са Методология и критерии за подбор на операции, които предстои да бъдат одобрени от Комитета за наблюдение на ОПИК в рамките на присъствено заседание на 17.09.2020 г.
  • Процедура „Адаптиране на дейността на МСП в контекста на COVID-19“с индикативен бюджет 78 млн. лева. Целта на процедурата е да се предостави подкрепа на МСП за реорганизация и адаптиране на работните места и/или промени в бизнес процесите и моделите в контекста на COVID-19. Разработени са Методология и критерии за подбор на операции, които предстои да бъдат одобрени от Комитета за наблюдение на ОПИК в рамките на присъствено заседание на 17.09.2020 г.

С Решение на Министерския съвет № 573/14.08.2020 г. за Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014-2020 (ОПИК) е определен допълнителен финансов ресурс в размер на 391 млн. лева по линия на Инициативата на ЕК -REACT-EU. Тези средства ще бъдат използвани за реализирането на мерки с цел осигуряване на финансова помощ на микро, малки и средни предприятия (МСП) за реализиране на инвестиции, пряко насочени към преодоляване на последствията от COVID-19 и инвестиционна подкрепа за подготовка на прехода към цифрова и зелена икономика. В тази връзка бяха разработени следните мерки за подкрепа:

  • Процедура „Дигитализация, възстановяване и потенциал за растеж“с индикативен бюджет 291 166 000 лева и основна цел: осигуряване на подкрепа за възстановяване и растеж на МСП чрез насърчаване използването на информационни и комуникационни технологии и услуги. Предстои разработване на конкретните параметри за предоставяне на подкрепа по процедурата.
  • Процедура „Цифрови и зелени иновации“с индикативен бюджет 100 млн. лева и основна цел: да се подпомогне бизнеса да се адаптира и подготви за прехода към цифрова и кръгова икономика. Предстои разработване на конкретните параметри за предоставяне на подкрепа по процедурата.

При реализацията на горепосочените мерки и с цел максимално облекчаване на бизнеса ще се търсят възможности за финансиране на основата на опростени варианти на разходи.

Горното предоставя обща информация, която не е изчерпателна.

В случай че имате затруднения при кандидатстването по програмите, ние от  АК „ДУНДОВ И СИНОВЕ” ще ви консултираме безплатно дали отговаряте на формалните критерии за допустимост, след което можем да  извършим  всички необходими действия кандидатстване вкл. изготвяне и подаване на формуляра за кандидатстване, приложенията и проектната документация в ИСУН 2020.  

За повече информация и отговори на конкретни въпроси, свързани с Вашата бизнес дейност, можете да се свържете с нас безплатно на: www.dundovi.com  или 0889 650009

Екипът на „ДУНДОВ И СИНОВЕ”